Jaki styropian elewacyjny wybrać?  Biały, dalmatyńczyk czy szary? Z frezem czy bez? Izolacja termiczna elewacji to jeden z najważniejszych etapów związanych z wykończeniem budynku. Nie tylko jest krokiem do ostatecznego wyglądu obiektu, ale także odpowiada za jego energooszczędność. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się produkty, które dają inwestorom nowe możliwości. Czy warto pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach, a może lepiej skorzystać z płyt polistyrenowych z dodatkami? Jaki styropian elewacyjny wybrać, żeby nie żałować swojej decyzji?

Izolacja termiczna elewacji 

Elewacja jest najczęściej największą przestrzenią w każdym budynku. Osłabiona przez okna i drzwi, może być przyczyną sporych strat cieplnych. Dla przyszłych oszczędności zwłaszcza w okresie zimowym warto zadbać o możliwie najlepszą jakość izolacji już na etapie budowy. Wymiana materiałów izolacyjnych w późniejszym terminie już podczas eksploatacji budynku jest trudna i bardzo kosztowna.

Najważniejszą częścią izolacji zewnętrznej budynku jest właściwie dobrany styropian elewacyjny. To jego konstrukcja i właściwości ograniczają wydostawanie się ciepłego powietrza na zewnątrz budynku. Styropian zabezpiecza także przed przenikaniem wiatru do wewnątrz. Za jakość izolacji i jej wydajność odpowiada współczynnik przewodzenia ciepła, jakim cechuje się styropian elewacyjny. Jaki współczynnik wybrać do izolacji domu? Niższa wartość współczynnika sprawia, że ciepło zostaje wewnątrz, a do ogrzewania budynku nie trzeba wiele paliwa.

Poza samym materiałem izolacyjnym ważny jest także cały system izolacji termicznej. Składają się na niego przede wszystkim płyty polistyrenowe, ale także siatki zbrojne, kołki montażowe, kleje, a wreszcie także tynk elewacyjny. Sięgając po kompletne rozwiązania od jednego producenta zyskamy pewność, że ich właściwości wzajemnie do siebie pasują i uzupełniają się.

Jaki styropian na elewację, zdjęcie: pxhere.com

Biały, szary czy dalmatyńczyk - najlepszy styropian do elewacji

Wiele osób planujących wykończenie budynku zadaje sobie pytanie: jaki styropian pod tynk elewacyjny będzie najlepszy? Najprościej można odpowiedzieć, że wszystko zależy od opłat, a w zasadzie w którym momencie chcemy ponieść wyższe koszty. Dlaczego?

Na rynku dostępne są płyty polistyrenowe, które w procesie produkcji zostały wzbogacone dodatkami uszlachetniającymi. Najczęściej dodawany jest grafit, sadza albo drobinki aluminium. To dzięki nim właściwości termoizolacyjne takiego styropianu wzrastają. Oczywiście wraz z jakością wzrasta także cena danego produktu. W związku z tym stosując taką samą grubość warstwy izolacyjnej, za styropian zawierający dodatki uszlachetniające zapłacimy nieco więcej podczas budowy izolacji. Z kolei w czasie użytkowania będziemy ponosić niższe koszty ogrzewania.

W takim razie, jaki styropian elewacyjny mamy do wyboru? Tradycyjnym rozwiązaniem jest styropian biały. Z uwagi na słabe parametry wytrzymałościowe i izolacyjne obecnie stosowany jest sporadycznie. Na jego miejscu pojawia się styropian dalmatyńczyk - biały w grafitowe kropki. Ma on lepsze właściwości od tradycyjnego białego styropianu, a współczynnik przenikania ciepła utrzymuje się na poziomie 0,041 W/mk. 

Najlepszymi opiniami i rosnącą popularnością cieszą się styropiany grafitowe, zwane też szarymi. Często wykorzystywane są do izolacji domów energooszczędnych lub pasywnych. Te płyty z uwagi na ilość dodatków mają znacznie ciemniejszy kolor. Wpływa to bezpośrednio na współczynnik lambda, który dla wysokiej jakości płyt wynosi około 0,031 W/mK. Dzięki temu dla zachowania tej samej wartości izolacji można zastosować cieńsze płyty. 

Styropian na elewacji a niższe rachunki za ogrzewanie, zdjęcie: unsplash.com

Płyty z frezem - dodatkowy koszt czy oszczędność?

Innym pytaniem, które często trapi inwestorów jest to, czy wybrać styropian elewacyjny frezowany czy nie? Zanim rozwiejemy tę wątpliwość, warto przybliżyć pojęcie mostków termicznych. Mianowicie w ten sposób określa się najsłabsze miejsca izolacji termicznej, przez które z wewnątrz budynku wydostaje się najwięcej ciepłego powietrza. Do takich miejsc najczęściej zalicza się przestrzenie w okolicach okien i drzwi. Mostki termiczne mogą powstawać także w miejscach łączenia płyt styropianowych. Jeśli miejsce styku płyt nie jest odpowiednio zabezpieczone, po jakimś czasie w miarę kurczenia się i zużywania płyt szczeliny staną się większe. To spowoduje powstanie mostka termicznego.

Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest nakładanie dwóch warstw płyty polistyrenowych na tak zwaną mijankę. Pierwsza warstwa układana jest od brzegu, natomiast drugą rozpoczyna się z przesunięciem o kilkadziesiąt centymetrów. Wówczas łączenia poszczególnych warstw mijają się, co zapobiega powstawaniu szczelin. Renomowani producenci styropianu często na życzenie klienta wykonują także frezowanie brzegów, dzięki czemu powstaje kilkucentymetrowe pióro. To pozwala nałożyć na siebie dwie płyty. Dzięki temu już pojedyncze warstwy układane są na zakładkę.

Wobec tego który sposób jest lepszy: styropian frezowany czy prosty? Jeśli do izolacji fasady będziemy stosować tylko jedną warstwę, warto postawić na styropian frezowany. Z pewnością unikniemy w ten sposób niekontrolowanych strat ciepła. Z kolei przy dwóch lub większej ilości warstw płyt polistyrenowych nie ma to już takiego znaczenia.