Jak ocieplić poddasze? Poddasze, przez lata kojarzone z magazynem sporadycznie używanych przedmiotów, powoli odchodzi od dawnej funkcji. Coraz częściej w budynkach mieszkalnych stawia się na zagospodarowanie tej przestrzeni. Jeżeli nawet jest na tyle niefunkcjonalna i niewielka, że nie ma możliwości wykorzystać jej w sposób użytkowy, warto zdecydować się na jej ocieplenie. W ten sposób ograniczamy straty cieplne w całym obiekcie i realnie wpływamy na koszty jego ogrzewania w czasie zimy. Jak ocieplić poddasze użytkowe i jakich materiałów użyć, do tego zadania? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.

Poddasze, przez lata kojarzone z magazynem sporadycznie używanych przedmiotów, powoli odchodzi od dawnej funkcji. Coraz częściej w budynkach mieszkalnych stawia się na zagospodarowanie tej przestrzeni. Jeżeli nawet jest na tyle niefunkcjonalna i niewielka, że nie ma możliwości wykorzystać jej w sposób użytkowy, warto zdecydować się na jej ocieplenie. W ten sposób ograniczamy straty cieplne w całym obiekcie i realnie wpływamy na koszty jego ogrzewania w czasie zimy. Jak ocieplić poddasze użytkowe i jakich materiałów użyć, do tego zadania? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.

Prace przygotowawcze

Przed przystąpieniem do pracy, warto ocenić, czy nasze poddasze nie jest już chronione warstwą izolacji termicznej. W niektórych budynkach poddasze ocieplane jest już w fazie układania pokrycia dachowego. Wówczas stosuje się izolację nadkrokwiową lub wykorzystuje specjalne płyty styropianowe dach-podłoga. Dopiero na tak ocieploną konstrukcję układana jest właściwa połać dachowa.

Jeśli nie istnieje żadna izolacja, w pierwszej kolejności należy ocenić stan techniczny poddasza. Na drewnianych elementach nie powinny być widoczne ślady pleśni czy plamy wilgoci, ponieważ może to oznaczać nieszczelność w połaci. Trzeba też sprawdzić, czy konstrukcja jest zabezpieczona przed wilgocią i jak. Ocieplić drewniane poddasze można o dowolnej porze roku. Jeśli nie będziemy zmieniać układu i kształtu konstrukcji dachowej, nie są potrzebne także żadne pozwolenia na te prace.

Jeszcze przed ułożeniem warstwy izolacyjnej powinno się zamknąć wszystkie instalacje, w które zamierzamy wyposażyć pomieszczenie. Chodzi tu przede wszystkim o instalację elektryczną, gazową, czy wodną. Po wykonaniu ocieplenia stropu większość rurek instalacyjny uda się ukryć wewnątrz warstwy izolacyjnej.


Jaki materiał wybrać do ocieplenia poddasza?

Pierwsze pytanie, jakie postawi przed sobą inwestor, będzie dotyczyło materiału, jaki zostanie wykorzystany do tworzenia izolacji. W przypadku dużych i bardzo skomplikowanych przestrzeni dobrym sposobem może być mechaniczna aplikacja pianki poliuretanowej. Ocieplanie tym sposobem pozwoli dotrzeć do niedostępnych i nieregularnych przestrzeni. Niestety to rozwiązanie wymaga pomocy fachowców i nie należy do najtańszych.

Samodzielne ocieplenie poddasza można wykonać za pomocą wełny mineralnej albo skalnej. Sporo ekspertów poleca ten materiał z uwagi na dobrą izolację termiczną i akustyczną. Ważną cechą jest także spora elastyczność tego materiału i łatwość formowania jego kształtu. Dzięki temu bez trudu można wsunąć poszczególne kawałki między krokwie. Przy samodzielnym montażu i układaniu wełny uciążliwe może być spore pylenie tego materiału.

Jeśli konstrukcja naszego dachu jest dosyć regularna i nie ma skomplikowanych przestrzeni, najlepszym rozwiązaniem będzie styropian na poddasze użytkowe. Właściwości termiczne tego materiału są zbliżone do wełny mineralnej. Także w kwestii ceny oba materiały znajdują się na podobnym poziomie. Zaletą styropianu jest większa hydrofobowość powierzchni i wytrzymałość na zmienne obciążenia.

Warto sięgnąć po płyty polistyrenowe do poddaszy, które w swojej strukturze mają specjalne nacięcia. Dzięki nim materiał łatwo można umieścić między krokwiami i dopasować do kształtu dachu. Płyty styropianowe nie są uciążliwe podczas układania, a ich kształt można bez problemu uformować za pomocą ręcznych narzędzi. Płyty najlepiej nadają się także na izolację krokwi oraz stropów, w których sprawdzi się ich wytrzymałość na zmienne obciążenia.

Kolejność warstw do ocieplenia konstrukcji dachu

Jak ocieplić poddasze? Zanim zaczniemy wycinać konkretne kształty i układać materiały izolacyjne w konstrukcji dachu, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. W tym celu montuje się folię paroprzepuszczalną. Ten materiał będzie odpowiedzialny za odprowadzanie ewentualnej wilgoci, która może się gromadzić wewnątrz lub na powierzchni izolacji. Dopiero na rozłożoną i zamocowaną folię układamy wybrany materiał izolacyjny. Na tym etapie warto też pamiętać o ewentualnym zamocowaniu stelaży i profili, na których będzie zawieszona płyta gipsowo-kartonowa lub inny materiał wykończeniowy.

Warto pamiętać, że izolacja poddasza powinna mieć przynajmniej 20 cm i najlepiej, jeśli składa się przynajmniej z dwóch warstw izolacji. Dopiero po ułożeniu pierwszej warstwy można przystąpić do montażu kolejnej. Warto pamiętać, że łączenia poszczególnych arkuszy powinny się mijać. W ten sposób unikniemy tworzenia się mostków termicznych, przez które może uciekać ciepłe powietrze.

Po ułożeniu ostatniej warstwy wełny lub styropianu, pozostaje nam zabezpieczenie izolacji przed wilgocią, która może się dostawać z wewnątrz pomieszczenia. W tym celu na ostatnią warstwę izolacji układamy folię paroizolacyjną. Wszelkie łączenia folii, pęknięcia i inne uszkodzenia należy zabezpieczyć taśmą dwustronną i kawałkami folii. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku wełny mineralnej, która po namoknięciu straci swoje właściwości.

Kolejność warstw do ocieplenia konstrukcji dachu

Jak ocieplić strop poddasza?

Podczas zagospodarowania poddasza warto wykonać także izolację termiczną stropu, który oddziela tę strefę od ogrzewanej części budynku. Czasem niewielka przestrzeń poddasza i ostry kąt nachylenia połaci dachowej mogą sprawić, że ten obszar nie będzie się nadawał do użytkowania. W takich przypadkach nie warto jednak rezygnować z wykonywania izolacji i skupić się na ociepleniu betonowego stropu. Jak ocieplić poddasze betonowe?

Postępowanie przy izolowaniu stropu jest podobne jak w przypadku konstrukcji dachowej. Na betonowy strop warto rozłożyć folię paroizolacyjną, która ochroni izolację przed wilgocią pochodzącą od betonu. Warstwy izolacji układane będą na zakładkę pomiędzy wcześniej zamocowanymi drewnianymi legarami. Jeśli chcemy wykończyć podłogę wylewką betonową, warto do izolacji wykorzystać płyty styropianowe, które przed wilgocią z mieszanki betonowej zabezpiecza się folią.

Jak ocieplić poddasze, zdjęcie: Pxhere.com